Nezabúdajte na bezpečnosť!

V Európe sa počet krádeží v obytných autách (bohužiaľ) zvyšuje. Často sa stáva, že obytné auto vykradnú v noci počas spánku napriek tomu že osádka auta v ňom spí. Toto sa však stáva zväčša na diaľničných parkoviskách a v okrajových štvrtiach veľkých miest. Obytné auto síce nie je možné zabezpečiť na 100%, dá sa však urobiť veľa opatrení ako tomu zabrániť, alebo aspoň zlodejom skomplikovať vykradnutie. Ako to dosiahnuť?

V prvom rade by sme sa mali zamyslieť nad miestom kde zaparkujeme, prídane kde chceme prenocovať. Najlepšou variantou je na prenocovanie, alebo krátky pobyt využiť parkoviská pre pbytné autá, tzv. Stellplatz. Týchto je v Európe obrovské množstvo, niektoré sú bezpalné a na niektorých sa platí malý poplatok. Tu je skoro isté že vás nikto nevykradne. Zoznam týchto parkovísk je k dispozícii v knižnej podobe (TU). Táto publikácia obsahuje aj zľavovú kartu ADAC, na ktorú poskytujú prevádzkovatelia kempingov a parkovísk pre obytné autá zľavy.

Okrem výberu vhodného miesta na parkovanie je výhodné zabezpečiť obytné auto aj iným spôsobom. Môže byť buď iba mechanický alebo elektronický, prípadne kombinácia oboch. V každom prípade by však takéto systému mali byť jednoduché, aby vás neodrádzali od ich použitia.

Mechanický spôsob zabezpečuje všetky dvere proti ich otvoreniu. Väčšinou sa jedná o prídavné zámky so špeciálnym kľúčom, ktorých otvorenie je bez použitia kľúča mimoriadne obtiažne, skoro nemožné. Zámky sú vyrobené zo špeciálnej ocele, ktorú nie je možné ani odvrtať. Dvere do obytnej časti a do garáže sú v obytných autách mimoriadne zraniteľné a zlodejovi nerobí žiaden problém ich otvorenie aj v prípade že sú zamknuté. Dvere kabíny obytného auta nerobia zlodejom väčšinou žiaden problém, otvoria ich za pár sekúnd. Vhodným mechanickým zámkom (prídavným) im v tom veľmi efektívne zabránime.

Elektronický spôsob - alarm - umožňuje pri použití vhodných čidiel získať aktívne informácie o stave vášho obytného auta. Alarm je možné použiť aj počas spánku, kedy aj najmenšie narušenie ktorýchkoľvek dverí spustí poplach a zobudí vás. Pokiaľ nie ste pri aute, máte prostredníctvom mobilného telefónu vždy aktuálnu informáciu o stave vášho auta. Navyše môžete určiť okruh (hranice) ktoré nesmie auto opustiť, v prípade že tieto hranice opustí, alarm vám odošle informáciu a máte možnosť na diaĺku zablokovať motor a zavolať políciu, ktorej viete poskytnúť informáciu kde sa vaše obytné auto nachádza. Vhodný elektronický alarm je vhodný aj na to, aby ste svoje obytné auto našli. Môže sa stať, že zparkujete v meste a neviete sa k autu vrátiť. Na mape v mobilnom telefóne si zobrazíte miesto kde ste zaparkovali a auto spoľahlivo nájdete, prípadne mapu ukážte taxikárovi, ktorý vás k nemu zavezie.

Ďalším dôležitým, dnes už nepostrádateľným, pomocníkom je plynový alarm, ktorý spustí poplach nielen pri úniku plynu zo sústavy auta, ale aj v prípade, že zlodej použije narkotický plyn aby vás uspal. Takéto krádeže sú dnes úpomerne časté. Posádkaobytného auta spí, zlodeji ho kompletne vykradnú a po zobudení vás čaká nemilé prekvapenie.

Dnes už má skutočne význam zamýšľať sa nad bezpečnosťou. Pokiaľ máte svoje obytné auto vybavené vhodnými bezpečnostnými prvkami a k parkovaniu využívate vhodné miesta, je veľmi malá pravdepodobnosť že budete mať nepríjemnosti so zlodejmi. Nebudete sa z výletu vracať domov druhý deň, lebo hneď prvý deň ste prišli o všetko čo ste mali so sebou.

Do ochrany svojho majetku sa skutočne oplatí trochu investovať, najmä ak okrem neho prídete aj o krásne chvíle ktoré ste si plánovali užiť počas svojho výletu či dovolenky. Bohužiaľ často vidím, že ľudia túto skutočnosť podceňujú, zväčša však iba do prvého incidentu, ktorý ich na cestách stretne.

Viac informácií získate na: info@karavan.sk

späť na všetky novinky
KARAVAN.SK

TRNAVA

KARAVAN.sk s.r.o.
Seredská 247/4012
917 05 Trnava – Modranka
Slovenská republika


KOŠICE

Haniska 483
04457 Košice - okolie
Slovenská republika