Ako správne zazimovať karavan

Keď sa dni koncom jesene skracujú, rukávy sa predlžujú a bundy postupne hrubnú, zima už nie je ďaleko. Vaše kempingové vozidlo si tiež v tomto ročnom období vyžaduje špeciálnu pozornosť, najmä ak na ďalšiu cestu plánujete vyraziť až na jar.

V tomto článku vám ukážeme, ako zazimovať karavan, a na čo by ste nemali zabudnúť. Okrem toho si môžete bezplatne stiahnuť náš podrobný kontrolný zoznam a mať tak vždy prehľad o všetkých úlohách.

Zazimovanie vášho karavanu

Rozhodli ste sa zazimovať svoj obytný automobil alebo obytný príves a v nasledujúcich mesiacoch s ním necestovať? Potom je načase vaše vozidlo pripraviť na chladné dni.

Kontrolný zoznam pre správne zazimovanie karavanu

Pripravte svoj karavan na zimu vďaka nášmu kontrolnému zoznamu.
Stiahnite si ho TU.

Kontrolný zoznam pre zimné kempovanie

Čo by ste mali zvážiť pri cestovaní v zime? Zostavili sme pre vás kontrolný zoznam pre zimné kempovanie. Môžete si ho jednoducho stiahnuť a vytlačiť. Na svoju ďalšiu cestu tak môžete vyraziť dobre pripravení.

Prajeme vám veľa zábavy a vždy bezpečnú cestu! Stiahnite si ho TU.

 

1. Nájdenie vhodného parkovacieho miesta

Ak sa rozhodnete vaše obytné vozidlo zazimovať, potrebujete nájsť miesto, kde ho môžete pokojne nechať zaparkované niekoľko mesiacov. Existuje niekoľko možností:

  • vo vykurovanej budove,
  • v nevykurovanej stodole, garáži alebo hale,
  • vonku.

V závislosti od parkovacieho miesta by ste mali prijať rôzne opatrenia na zabezpečenie a ochranu vášho karavanu. V interiéri budov nemusíte váš obytný automobil zakrývať. Na druhej strane, ak váš karavan zimuje vonku alebo na obzvlášť chladnom a veternom mieste, odporúčame použiť špeciálnu ochrannú plachtu. Pokiaľ ide o bezpečnosť, mali by ste sa uistiť, že je dostatočne zabezpečený a neoprávnené tretie strany do neho nemôžu získať prístup.

Tip na úsporu času: Pred zazimovaním vášho karavanu si nezabudnite skontrolovať nálepku na revíziu plynu, ktorú treba absolvovať každé dva roky. Ak sa váš termín revízie blíži, urobte si revíziu v autorizovanom servise ešte pred zazimovaním, aby bol váš karavan pripravený na ďalšiu sezónu.

 

  

 

2. Voda a plyn: Od nádrží a hadíc po plynové fľaše

Ak sa chystáte zazimovať svoj karavan a zaparkovať ho na chladnom mieste, mali by ste dôkladne vyprázdniť nádrž na vodu a všetky hadice, ako aj sifóny. Ak by v nich cez zimu zostala voda, mohla by zamrznúť, expandovať, a tým poškodiť nádrž aj hadice.

Dôležitým krokom pri zazimovaní karavanu je vypustenie všetkej vody vo všetkých nádržiach (vrátane tej na sivú vodu!) a otvorenie vypúšťacieho ventilu na bojleri. Všetky kohútiky by mali zostať otvorené. V modeloch, ktoré majú vodovodný kohútik na teplú a studenú vodu, voda úplne neodteká, kým nie je rukoväť v strednej polohe medzi studenou a horúcou vodou. Uistite sa, že je vypustený aj elektromagnetický ventil toalety (niekoľko krát stlačte tlačidlo na splachovanie).

Hygiena je na prvom mieste! Pred zimou dôkladne vyčistite celý systém pitnej vody. Na tento účel sú k dispozícii rôzne primerané čistiace a dezinfekčné prostriedky. Vždy sa uistite, že ich používate podľa návodu na použitie.

Čo sa týka bezpečnosti pri zazimovaní obytného auta, dôležitou témou je aj plyn. Koniec koncov, plynové fľaše môžu predstavovať určité riziko požiaru alebo výbuchu. Preto odpojte hadice od plynových fliaš a uzavrite ich bezpečnostnými ventilmi na to určenými. Ak plynové fľaše nie je povolené skladovať v parkovacích priestoroch, mali by ste ich vybrať z vozidla a uložiť na bezpečné miesto. V opačnom prípade môžu plynové fľaše zostať aj v plynovej skrinke.

Pozor! Za určitých okolností, napríklad v stodolách alebo skladoch  je zakázané skladovať plynové fľaše v karavane. Preto sa vopred dôkladne informujte, aby ste sa vyhli problémom.

 

3. Elektronika: Od batérií a kempingových televízorov až po kuchynské spotrebiče.

Dôležitým bodom pri zazimovaní obytného auta je správna manipulácia s motorovou a nadstavbovou batériou. Mali by ste ich odpojiť včas, pretože aj v režime dlhodobého spánku existuje niekoľko tichých spotrebiteľov, ktorí môžu pomaly vybíjať batériu.

Ak je obytný automobil zaparkovaný v hale, batéria môže zostať vo vozidle. Ak zimuje vonku alebo v úplne nevykurovanej budove, radšej si ich zoberte so sebou a uskladnite pri izbovej teplote. Dobíjanie batérie každé štyri až šesť týždňov chráni pred nechceným hlbokým vybitím počas zimy.

Ak sa v obytnom aute nachádzajú ďalšie elektrospotrebiče, ktoré neznášajú dobre nízke teploty, mali by ste si ich tiež vziať so sebou a uskladniť ich doma. Týka sa to napríklad:

  • prenosné rádiá,
  • Bluetooth reproduktor,
  • kuchynský riad
  • tablety
  • a sušič vlasov.

V zásade platí, že kempingové televízory môžu zimovať v obytnom aute. Tieto zariadenia totiž väčšinou bez problémov znesú aj teploty hlboko pod bodom mrazu. Radšej si však overte, či to platí aj pre váš model.

Dôležité! Pred odpojením batérie najskôr vypnite všetky spotrebiče. Pri odpájaní nadstavbovej batérie najskôr odstráňte záporný mínusový čierny kábel a až potom kladný červený kábel. Je to nevyhnutné, aby sa zabránilo skratu.

 

4. Čistenie a starostlivosť zvnútra: od povrchov a skriniek až po textílie

Karavan pred zazimovaním dôkladne vyčistite. V interiéri nezabudnite starostlivo vyčistiť celú kuchyňu a kúpeľňu. Uistite sa, že ste z karavanu odložili všetky potraviny. Po odmrazení a umytí chladničku vypnite a nechajte dvierka cez zimu mierne otvorené. Pri čistení nábytku dbajte na to, aby ste vyprášili všetko čalúnenie a zdvihli ho. Matrac by ste mali tiež zdvihnúť, aby ste umožnili čo najlepšiu cirkuláciu vzduchu.

Keďže koberce a iné textílie by mohli cez zimu viazať vlhkosť a plesne, je najlepšie ich z obytného auta vybrať a uložiť na vhodné miesto. V prípade potreby sa oplatí do karavanu umiestniť aj špeciálny priestorový odvlhčovač, ktorý reguluje vlhkosť počas zimy pomocou suchých granúl.

  


5. Čistenie a starostlivosť zvonku: od farby cez tesnenia až po okná
 

Pri čistení exteriéru karavanu je nevyhnutné, aby ste nečistoty dôkladne odstránili. V opačnom prípade môžu nečistoty viesť k zmene farby laku a negatívne ovplyvniť vzhľad vášho karavanu.

Starostlivo vyčistite karosériu, ako aj okná, tesnenia a podbehy kolies. Na čistenie používajte iba produkty na to určené, inak sa môžu poškodiť tesnenia alebo prasknúť okná. Akékoľvek poškodenie laku by malo byť opravené a utesnené ochranným voskom.

Mali by ste tiež zvýšiť tlak v pneumatikách o pol baru, čím odbremeníte zaťaženie pneumatík, pružín a ložísk kolies a vyhnete sa mäkkým pneumatikám na jar.
 

Záver: Zazimovanie karavanu nie je zložité.
S našimi tipmi bude váš karavan nielen dobre pripravený na chladné obdobie, ale aj na vaše ďalšie dobrodružstvo.

Pre rýchly prehľad sa pozrite na náš kontrolný zoznam, ktorý v kompaktnej forme sumarizuje všetky body uvedené v tomto článku.

Prajeme vám veľa šťastia pri zazimovaní a bezpečné cesty opäť na jar!


späť na všetky novinky
KARAVAN.SK

TRNAVA

KARAVAN.sk s.r.o.
Seredská 247/4012
917 05 Trnava – Modranka
Slovenská republika


KOŠICE

Haniska 483
04457 Košice - okolie
Slovenská republika