Zimná dovolenka vo vašom obytnom aute
Dovolenka v snehu a treskúcom mraze je obzvlášť príjemná, ak sa na konci každého dňa môžete vrátiť do svojho vyhriateho a príjemného obytného automobilu. Pre milovníkov zimného karavaningu nie je nič lepšie ako pocit, keď sa vo svojom vlastnom obytnom aute cítite komfortne a útulne. V tomto článku o zimnom kempovaní vám ponúkame cenné rady a podrobný kontrolný zoznam pre každého, kto plánuje zimné dobrodružstvo vo svojom obytnom aute.
Kontrolný zoznam pre zimné kempovanie
Čo by ste mali zvážiť pri cestovaní v zime? Zostavili sme pre vás kontrolný zoznam pre zimné kempovanie. Môžete si ho jednoducho stiahnuť a vytlačiť. Na svoju ďalšiu cestu tak môžete vyraziť dobre pripravení.
Prajeme vám veľa zábavy a vždy bezpečnú cestu!
Obytný automobil odolný voči zime je vždy tou najlepšou voľbou
Každý, kto cestuje v obytnom aute v nízkych teplotách, ocení priestor navyše. Na zimné výlety je preto vhodné zvoliť o niečo väčšie obytné vozidlo. To zaistí dostatok miesta pre objemné oblečenie, zimné topánky a všetky doplnky, ktoré v lete jednoducho nie sú potrebné.
Obytné automobily odolné voči zime sú tiež vhodnejšie a bezpečnejšie na ľade a snehu, pretože sú navrhnuté tak, aby odolali zimným podmienkam. Odporúčame sa uistiť, že vami vybraný model obytného auta je vybavený:
- vykurovacím systémom,
- optimalizovanou izoláciou,
- vyhrievanými nádržami na pitnú a odpadovú vodu.
Vďaka tomu budete mať nielenže menej starostí pri plánovaní dovolenky, ale ušetríte aj čas počas cesty.
Prečítajte si o rozdieloch medzi obytnými autami vhodnými na zimu vs. odolnými voči zime:
Kúpa zazimovaného obytného auta: vhodné na zimu vs. odolné voči zime
Prvá vec: Monitor mrazu
Kľúčovým komponentom pre obytné autá v zime je monitor mrazu alebo FrostControl, ktorý sa sériovo inštaluje v spojení s vykurovacím systémom Truma Combi. Ide o poistný ventil, ktorý chráni nádrž kotla v kombinovaných ohrievačoch. V normálnom stave je monitor mrazu zablokovaný. Ak sa však príliš ochladí, ventil sa otvorí a kotol sa vypustí až do vyprázdnenia. To zabraňuje poškodeniu potrubia a kotla zamrznutou vodou. V dôsledku kapilárneho efektu sa občas vyprázdni nádrž na čerstvú vodu aj bojler.
Namiesto čakania, kým teplota klesne na bod mrazu alebo pod neho, ochrana proti mrazu sa spustí hneď, ako teplota klesne na približne 3°C. Kotol sa totiž musí vyprázdniť skôr, ako má potrubie možnosť zamrznúť.
Ventil sa po otvorení zatvorí až kým teplota nevystúpi na približne 6°C. Preto je dôležité udržiavať vozidlo v dostatočnej teplote, aby sa predišlo zbytočnému spusteniu monitora mrazu.
Vo vozidlách, ktoré nemajú monitor mrazu, by sa pri nízkej vonkajšej teplote a nevykurovanom vozidle mala voda vypúšťať ručne, aby sa predišlo poškodeniu zariadení.
Elektrina, plyn a voda v zime
V zime očakávate, že v tme a chlade strávite dlhší čas v porovnaní s letnými mesiacmi. Preto musíte zabezpečiť, aby ste boli neustále dobre zásobovaní elektrinou, plynom a vodou.
Požiadavky na energiu pre zimné kempovanie
Je dôležite pri nízkych teplotách dávať pozor na batérie vášho vozidla, pretože sú náchylnejšie na vybíjanie a znížený výkon v chladnom počasí. Keďže zimné kempovanie v obytnom aute zvyčajne vyžaduje viac energie ako v iných ročných obdobiach, spoliehať sa výlučne na batériu sa neodporúča. V kempingoch má zmysel využívať prípojku elektriny, ktorá je bežne dostupná.
Pozor! Napájacie káble položte tak, aby nemohli primrznúť k zemi alebo k iným predmetom. Ďalej je dôležité neukladať káble v oblastiach, kde by ich mohli poškodiť snehové pluhy alebo sypače. Vždy by ste mali používať kompatibilné napájacie káble s vhodným prierezom vodičov, ktoré neprekračujú maximálnu povolenú dĺžku.
Ak chcete solárne panely na svojom obytnom aute používať v zime, mali by ste sa uistiť, že na nich nie je sneh a ľad. Nemali by ste však od nich očakávať rovnakýý výkon ako v lete. Ten v zime spravidla klesá, čo je ďalším dobrým dôvodom na pripojenie k elektrickej sieti.
Zásobte sa plynom na zimné kempovanie v obytnom aute
V zimnom období tiež spotrebujete podstatne viac plynu, pretože obytný automobil budete musieť vykurovať viac-menej 24 hodín denne. 11kg plynová fľaša podľa odborníkov vydrží tri až štyri dni, kým ju treba vymeniť za plnú. Buďte preto pripravení na doplnenie alebo výmenu plynových fliaš v cieľovej destinácii.
Pokiaľ ide o váš prívod plynu, je tiež nevyhnutné zabezpečiť správne zmiešavacie pomery. Bután už pri teplotách 0°C nie je plynný, zatiaľ čo propán áno. Z tohto dôvodu je vysoký obsah propánu v chladnom podnebí nevyhnutný.
Ak chcete zistiť, či alebo kedy budete potrebovať novú plynovú fľašu, oplatí sa investovať do špeciálnych indikátorov hladiny plynu, ktoré dokážu zmerať obsah plynovej fľaše, napríklad pomocou ultrazvuku.
Ďalším užitočným doplnkom pre váš obytný automobil je systém automatického prepínania plynových fliaš s nárazovým senzorom a vykurovacím telesom „Eis-Ex“. Tieto systémy ponúkajú množstvo výhod.
Pozrite sa na ponuku v našom e-shope shop.karavan.sk:
Detektory plynov
Regulátory
Vzdialený displej DuoC s EisEx
Plynové fľaše
TIP: Dodávky plynu pri cestách do zahraničia
V Európe neexistujú žiadne štandardizované plynové fľaše ani pripojenia. V závislosti od krajiny sa môže tvar a veľkosť fľaše a pripojovacieho ventila líšiť. Preto by ste sa v ideálnom prípade mali pred začiatkom cesty oboznámiť s bežnými plynovými systémami vo vašej cieľovej krajine. V každom prípade je vhodné mať so sebou špeciálne sady adaptérov, ktoré vám umožnia pripojiť plynové fľaše s rôznymi konektormi na plynový systém vášho vozidla alebo doplniť si vlastnú plynovú fľašu v zahraničí.Extra tip: Ak v kempingu existuje externé vedenie plynu, je dobré ho počas zimy využiť. Aby ste si boli istý, že sa externé vedenie plynu v kempe nachádza, kontaktujete kemping vopred.
Tipy na zásobovanie vodou v zime
Jeden z kľúčových bodov, pokiaľ ide o zabezpečenie dostatočného zásobovania vodou v zime, sme už vysvetlili - správne používanie monitora námrazy. Okrem toho je nevyhnutné, aby ste podnikli kroky na udržanie všetkých potrubí a nádrží bez ľadu. Ak je vaše vozidlo vybavené izolovanými a vyhrievanými nádržami, nikdy to nebude problém. Tento problém je však možné vyriešiť v iných vozidlách použitím špeciálnych tepelných rohoží a tepelnej pásky.
Pre väčšie pohodlie: Ak váš obytný automobil nemá izolovanú a vyhrievanú nádrž na odpadovú vodu, otvorte odtok pri parkovaní na ihrisku a umiestnite pod neho vedro. To umožní odpadovej vode odtekať priamo z nádrže na správnu likvidáciu.
Pneumatiky a snehové reťaze
Pre bezpečnú priľnavosť na ľade a snehu
Ak plánujete jazdiť s obytným autom v zime, mali by ste sa vždy uistiť, že máte správne pneumatiky. Cesty sa totiž pri nízkych teplotách môžu veľmi rýchlo stať extrémne šmykľavými. Hlavným účelom zimných pneumatík je zvýšiť bezpečnosť všetkých cestujúcich a zároveň chrániť aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
Okrem toho v niektorých krajinách (napr. Fínsko, Nórsko, Švédsko a Česká republika alebo Rakúsko pre vozidlá nad 3,5t) existuje zákonná povinnosť používať zimné pneumatiky počas určitých období. V Nemecku a Rakúsku (pre vozidlá do 3,5t) sú vodiči zo zákona povinní používať pneumatiky, ktoré sú vhodné do nepriaznivých poveternostných podmienok. Porušenia sa trestajú prísnymi pokutami a sankciami. Vybavením vášho obytného auta zimnými pneumatikami teda predídete množstvu problémov a nebezpečenstiev.
V niektorých regiónoch však budete potrebovať viac ako len správne pneumatiky. Na extrémne klzkom povrchu je pre zaistenie bezpečnej jazdy potrebná kombinácia zimných pneumatík a snehových reťazí. Hoci používanie snehových reťazí nie je vo všeobecnosti povinné zo zákona vo všetkých krajinách, v určitých regiónoch alebo pri jazde na určitých úsekoch cesty môžu byť povinné – a nie je na škodu, ak si ich zaradíte do zimnej výbavy. V niektorých oblastiach však musia byť snehové reťaze zo zákona povinné. Tak je to napríklad v Južnom Tirolsku a Nórsku – bez ohľadu na hmotnosť obytného auta.
Tip: Pred začatím cesty sa informujte o platných predpisoch vo vašej cieľovej krajine, ako aj o tom, ktoré dopravné značky, ak nejaké existujú, odkazujú na príslušné predpisy.
Vetranie a kúrenie
Správne vetranie je a zostáva jedným z najdôležitejších opatrení na zabránenie hromadeniu vlhkosti a plesní. Aby ste ho zabezpečili, otvorte čo najširšie aspoň dvakrát denne:
- okná,
- strešný poklop,
- dvere.
Tým sa zabezpečí efektívna výmena vzduchu v interiéri. Čerstvý, chladný vzduch, ktorý prúdi do obytného auta, potom môže absorbovať viac vlhkosti pre vytvorenie príjemnej vnútornej klímy.
Tip na zabránenie vlhkosti: Ak máte nohavice, bundu a topánky po dlhom dni na snehu stále mokré, nie je dobré ich sušiť v obytnom aute. V ideálnom prípade by ste ich mali sušiť v špeciálnych sušiarniach v kempingu. Prípadne môžete oblečenie zavesiť do markízy. Ak musíte bezpodmienečne sušiť zimné oblečenie vo svojom vozidle, odporúčame ho zavesiť v sprche na špeciálnu tyč, ktorá je na to určená.
Správne vykurovanie
Účelom vykurovacieho systému je samozrejme zabezpečiť príjemné teplo vo vnútri vášho obytného auta. Dbajte však na čo najrovnomernejšie rozloženie tepla po celom interiéri a nezakrývajte vývody kusmi oblečenia alebo novín. Plynová fľaša by mala obsahovať dostatočné množstvo plynu. Aby nedošlo k nadmernému zaťaženiu vykurovacieho systému, je dôležité, aby:
- prívody vzduchu boli bez ľadu a snehu,
- boli zakryté prípadné tepelné mosty (napr. čelné sklo).
Pozor! Nikdy neblokujte otvory pre nútené vetranie vášho obytného auta, pretože sú navrhnuté tak, aby vás chránili pred otravou oxidom uhoľnatým.
Aby bolo vo vašom obytnom aute ešte teplejšie a útulnejšie, je dobré postaviť okolo základne vozidla snehovú stenu, aby sa zabránilo prúdeniu studeného vzduchu pod podlahou, ktorý môže interiér citeľne ochladiť.
Užitočné zimné doplnky
Dovolenka v obytnom aute, pozorovanie snehovej fujavice za oknom a vychutnávanie si hrejivého čaju, môže byť jedným z najromantickejších zimných zážitkov zo všetkých. Zimné kempovanie môže byť aj výzvou, preto je vhodné pridať do svojej výbavy tieto užitočné doplnky:
- škrabka na ľad,
- vrecková baterka,
- lopata na sneh.
Ďalšie veci, ktoré by sa v zime mohlihodiť, a ktoré odporúčame si vziať so sebou, sú:
- sada vhodných štartovacích káblov,
- pracovné rukavice do zimných teplôt,
- rozmrazovací sprej na zámky,
- metla a lopata
Pozor! Ak ste na ceste, keď sneží, môže byť potrebné odpratať sneh z vášho obytného auta. Urobte to vždy pri prvej príležitosti, pretože veľké nahromadenie utlačeného snehu na streche môže byť ťažké odstrániť.
Technická kontrola pred cestou
Ak budete svoj obytný automobil používať v zime, otestujte vopred systém osvetlenia, aby ste sa uistili, že funguje bezchybne. Pred jazdou sa tiež odporúča úplne nabiť palubnú aj štartovaciu batériu.
V rámci technickej kontroly pred vyrazením na cesty, by ste mali skontrolovať, či je plne funkčný:
- vykurovací systém,
- kotol,
- vodné čerpadlo,
- chladnička,
- ostatné spotrebiče.
V neposlednom rade skontrolujte hladiny:
- nemrznúcej zmesy do chladiča a kvapaliny do ostrekovačov,
- motorového oleja,
- brzdovej kvapaliny.
V prípade potreby ich určite doplňte.
Povinné! Váš obytný automobil by mal mať, samozrejme, aj platný doklad a nálepky o revízii plynu a výfukových plynov.
Aké miesta by ste teda mali navštíviť?
Karavanisti, ktorí hľadajú zimné kempingové zážitky, by sa nemali obmedzovať len na obľúbené dovolenkové destinácie vo svojej vlastnej krajine. Oplatí sa navštíviť aj oblasti s výnimočnými prírodnými krásami v Nórsku, Rakúsku, na Islande či v Dolomitoch.
Bez ohľadu na vami vybranú destináciu, počas dovolenky nezabudnite dodržiavať všetky platné zákony a nariadenia. V opačnom prípade vás môžu čakať nepríjemné prekvapenia, v závislosti od regiónu a krajiny, spojené s:
- dostupnosťou kempingov,
- pneumatikami vášho vozidla,
- svetlami vášho obytného auta a potrebou nosiť náhradné žiarovky,
- umiestnením výstražných značiek,
- nutnosťou nosiť dobre viditeľné vesty,
- dokonca aj vašou schopnosťou jazdiť na verejných komunikáciách
v závislosti od regiónu a krajiny.
Tip na prípravu pre cestou: Pri plánovaní cesty sa dobre pripravte a zistite si všetky kľúčové informácie o trase alebo cieli vašej cesty.
Zimné kempingy
Je nevyhnutné začať hľadať kempy s dostatočným predstihom hlavne preto, že niektoré kempingy sú počas zimy zatvorené – takže tie, ktoré zostanú otvorené, budú obsadené o to rýchlejšie. Najmä okolo vianočných a novoročných sviatkov sú dobré kempy veľmi žiadané.
V prvom rade dbajte na to, aby ste vozidlo nezaparkovali pod zasneženými stromami. Ľad a sneh môžu spadnúť a spôsobiť poškodenie strechy, strešných vetracích otvorov alebo iných strešných doplnkov.
Bezpečnostný tip:
Pri kempovaní sa vždy uistite, že váš obytný automobil je zaparkovaný na pevnom a rovnom povrchu. Pod vozidlom by nemali byť žiadne veľké masy snehu alebo ľadu – sú nestabilné a pri roztápaní by mohli spôsobiť klesnutie vozidla.
Starostlivosť o váš obytný automobil v chladnom období
Zimné počasie môže byť pre vaše obytné auto náročné. Preto je dôležité, aby ste vykonali požadovanú údržbu a zazimovali svoj obytný automobil, aby ste ho optimálne pripravili na chladné podmienky. Tesneniam na oknách a dverách prospeje ošetrenie vhodným sprejom, ktorý zachová ich vláčnosť. Možno budete musieť kúru zopakovať v závislosti od dĺžky vášho pobytu; v prípade potreby aj v zime na cestách so svojím obytným autom.
Popri zvyčajnom čistení a starostlivosti o váš obytný automobil v rámci prípravy na chladné obdobie je profesionálne čistenie a utesnenie podvozku užitočným dodatočným krokom. Pomôže to predĺžiť životnosť rámu karosérie, podbehov kolies a podlahy vozidla. Podporné zdviháky by sa mali udržiavať a starať sa o ne v súlade s pokynmi výrobcu.
V našom servise vám pripravíme vozidlo na zimu.
Tip: Pri kontrole tesnení nezabudnite na lišty stieračov. Lišty by mali tvoriť tesnenie na čelnom skle, mali by zo skla čisto zotrieť kvapalinu a nemali by mať praskliny. Ak máte pochybnosti o ich funkčnosti, je dobré ich vymeniť.
Štýl jazdy: Zostaňte na ceste
Jazda je obzvlášť náročná na klzkej vozovke a v snehových fujaviciach. Cestovať s obytným autom v zime znamená jazdiť mimoriadne opatrne. Vždy:
- Dodržujte platné rýchlostné limity.
- Na dlhších cestách si urobte dostatočnú prestávku.
- Berte do úvahy predĺženú brzdnú dráhu v dôsledku dažďa, ľadu a snehu.
- Skontrolujte, či sú všetky svetlomety, smerovky a obmedzovacie svetlá funkčné a bez snehu a nečistôt.
- Pred jazdou očistite strechu od snehu a ľadu. (V areáli Emparku v Modranke nájdete bezplatnú lávku na odstraňovanie ľadu zo strechy.)
- Prispôsobte svoju rýchlosť pri zlej viditeľnosti (Pravidlo: jazdite rýchlosťou pod 50 km/h, ak je viditeľnosť nižšia ako 50 metrov).
- Na mostoch, v severne orientovaných oblastiach a v lesných uličkách buďte obzvlášť opatrní, pretože vás môže prekvapiť mráz a ľad.
Pred odchodom je tiež vhodné skontrolovať predpoveď počasia a zistiť, či nie potrebné upraviť panovanú trasu. V prípade prudkej búrky alebo varovania pred nepriaznivým počasím je rozumné odložiť cestu alebo zostať na mieste ešte deň-dva.
Pre extra bezpečnosť:
Nosenie hrubých zimných búnd pod bezpečnostnými pásmi predstavuje ďalšie riziko. V prípade kolízie môže byť vzdialenosť medzi telom cestujúceho a bezpečnostným pásom príliš veľká, čo výrazne znižuje jeho účinnosť. Je tiež ťažšie sa voľne pohybovať v hrubej bunde, čo môže byť obzvlášť kritické v situáciách, keď sú potrebné rýchle reakcie. Z tohto dôvodu je vhodné mať za volantom pohodlné oblečenie a vyhnúť sa objemným kabátom a bundám.
Záver: Zimná dovolenka vo vašom obytnom aute?
S dobrou prípravou môže byť zimné kempovanie skvelou zábavou!
Zima je pre karavanistov náročným obdobím roka. V porovnaní s teplejšími mesiacmi je toho potrebné zvážiť oveľa viac. Ak sa pred dovolenkou ubezpečíte, že máte všetko, čo potrebujete, a zohľadníte naše tipy, budete na svoje zimné kempingové dobrodružstvo so svojím obytným autom viac než pripravení!
späť na všetky novinkyTRNAVA
KARAVAN.sk s.r.o.Seredská 247/4012
917 05 Trnava – Modranka
Slovenská republika
KOŠICE
Haniska 48304457 Košice - okolie
Slovenská republika
- Úvod
- O nás
- Novinky
- Naše cesty
- Kalendár tipov
- Štatistika predaja vozidiel
- Kontakty
- Ochrana osobných údajov
- Všeobecné obchodné podmienky služieb
- Informácia pre dotknuté osoby
- Informácie o cookies
PREDAJ OSTATNÉ