Karavanujte aj v zime

Kúpa zazimovaného obytného auta: vhodné na zimu vs. odolné voči zime

Bežní spotrebitelia si tieto dva pojmy môžu zamieňať. Pre laikov opisujú karavan alebo obytný automobil, v ktorom môžete stráviť zimnú dovolenku bez toho, aby ste mrzli.

To však zďaleka neplatí. Hoci tieto dva pojmy znejú podobne, existujú medzi nimi značné rozdiely. Obidva sú založené na oficiálnych normách a možno ich preto jasne a nezameniteľne definovať. V tomto článku si vysvetlíme rozdiely a upozorníme na čo si dať pozor pri kúpe zazimovaného obytného auta.

Výrobcovia používajú tieto dva pojmy na označenie tried II a III, ako sú definované v normách DIN EN 1645-1 pre karavany a EN 1646-1 pre obytné automobily, pre ktoré existuje presne predpísaný skúšobný postup so štyrmi fázami:

 

Vhodné na zimu (stupeň II)

1. fáza - Ochladzovanie:
Skúšobné vozidlo sa ochladí na 0°C počas najmenej desiatich hodín. Na tento účel sa otvoria všetky dvere a okná, aby sa vozidlo úplne ochladilo.

2. fáza – Zahrievanie:
Cieľom je čo najrýchlejšie zahriať interiér testovaného vozidla od počiatočnej teploty 0°C. Centrálne umiestnený merací bod, jeden meter nad vnútornou podlahou v strede obytnej časti, sa musí zahriať na +20°C do dvoch hodín, pričom rozdiel teplôt na piatich ďalších meracích miestach vo vozidle nesmie presiahnuť 7°C.

Ak testované vozidlo prejde testom triedy II, je kvalifikované ako „vhodné na zimu“.

 

Odolné voči zime (stupeň III)

1. fáza – Ochladzovanie:
Skúšobné vozidlo sa ochladí na -15°C počas najmenej desiatich hodín. Na tento účel sa otvoria všetky dvere a okná, aby sa vozidlo úplne ochladilo.

2. fáza – Zahrievanie:
Cieľom je čo najrýchlejšie zahriať interiér testovaného vozidla od počiatočnej teploty -15°C. Centrálne umiestnený merací bod, jeden meter nad vnútornou podlahou v strede obytnej časti, sa musí zahriať na +20°C do dvoch hodín, pričom rozdiel teplôt na piatich ďalších meracích miestach vo vozidle nesmie presiahnuť 7°C.

3. fáza – Čas stabilizácie:
Po jednohodinovom stabilizačnom období, počas ktorého sa testované vozidlo udržiava pomocou ohrievača pri vnútornej teplote +20°C, sa vodné nádrže naplnia.

4. fáza – Test vodného systému:
Po ďalšej hodine je celý vodný systém testovaný, aby sme sa uistili, že je čistý a funkčný, t.j. či v ňom nezamrzla voda.

Ak vozidlo prejde skúšobným postupom stupňa III, kvalifikuje sa ako „odolné voči zime“.

 

Kontrolný zoznam pre zimné kempovanie

Čo by ste mali zvážiť pri cestovaní v zime? Zostavili sme pre vás kontrolný zoznam pre zimné kempovanie. Môžete si ho jednoducho stiahnuť a vytlačiť. Na svoju ďalšiu cestu tak môžete vyraziť dobre pripravení.

Prajeme vám veľa zábavy a vždy bezpečnú cestu!

Stiahnite si kontrolný zoznam

 

Tipy na zimnú dovolenku vo vašom obytnom aute

Dovolenka v snehu a treskúcom mraze je obzvlášť príjemná, ak sa na konci každého dňa môžete vrátiť do svojho vyhriateho a príjemného obytného automobilu. Pre milovníkov zimného karavaningu nie je nič lepšie ako pocit, keď sa vo svojom vlastnom obytnom aute cítite komfortne a útulne. 

Karavanisti, ktorí hľadajú zimné kempingové zážitky, by sa nemali obmedzovať len na obľúbené dovolenkové destinácie vo svojej vlastnej krajine. Oplatí sa navštíviť aj oblasti s výnimočnými prírodnými krásami v Nórsku, Rakúsku, na Islande či v Dolomitoch.

Bez ohľadu na vami vybranú destináciu, počas dovolenky nezabudnite dodržiavať všetky platné zákony a nariadenia. V opačnom prípade vás môžu čakať nepríjemné prekvapenia, v závislosti od regiónu a krajiny, spojené s:

  • dostupnosťou kempingov,
  • pneumatikami vášho vozidla,
  • svetlami vášho obytného auta a potrebou nosiť náhradné žiarovky,
  • umiestnením výstražných značiek,
  • nutnosťou nosiť dobre viditeľné vesty,
  • dokonca aj vašou schopnosťou jazdiť na verejných komunikáciách

 

Tip na prípravu pre cestou: Pri plánovaní cesty sa dobre pripravte a zistite si všetky kľúčové informácie o trase alebo cieli vašej cesty.

Bezpečnostný tip: Pri kempovaní sa vždy uistite, že váš obytný automobil je zaparkovaný na pevnom a rovnom povrchu. Pod vozidlom by nemali byť žiadne veľké masy snehu alebo ľadu, pretože sú nestabilné a pri roztápaní by mohli spôsobiť klesnutie vozidla.

 

Zimná dovolenka vo vašom obytnom aute?

S dobrou prípravou môžu byť skvelou zábavou!
Zima je pre karavanistov náročným obdobím roka. V porovnaní s teplejšími mesiacmi je toho potrebné zvážiť oveľa viac. Ak sa pred dovolenkou ubezpečíte, že máte všetko, čo potrebujete, a zohľadníte naše tipy, budete na svoje zimné kempingové dobrodružstvo so svojím obytným autom viac než pripravení!

späť na všetky novinky
KARAVAN.SK

TRNAVA

KARAVAN.sk s.r.o.
Seredská 247/4012
917 05 Trnava – Modranka
Slovenská republika


KOŠICE

Haniska 483
04457 Košice - okolie
Slovenská republika