Zamyslenie

V podstate sme sa nič z ničoho v priebehu veľmi krátkeho času ocitli v doposiaľ pre každého neznámej situácii, ktorú nikto z nás určite v živote nezažil – v centre európske pandémie korona vírusu.

Nechcem ale popisovať prípadne akokoľvek komentovať túto situáciu, je tu a treba sa z nej dostať čo najskôr. K tomu by sme mali všetci zo všetkých síl smerovať a aplikovať všetky bezpečnostno-hygienické opatrenia.

Začínajú sa však objavovať informácie, že podobné situácie so šírením tohto, prípadne podobných vírusov sa budú opakovať. Nič potešujúce, ale musíme sa s tým naučiť žiť.
 

 

Práve tu však začína byť zaujímavý práve karavaning. Už pred touto epidémiou sa karavaning začal prudko rozbiehať a predpokladám, že tento trend bude po „ukľudnení“ situácie pokračovať. Prečo?

Povedzme si ako bežne trávime dovolenky, prípadne voľný čas. Autom alebo lietadlom, menej často autobusom, sa dopravíme do cieľa ktorým je apartmán, alebo hotel. Už po ceste sme vystavení veľmi blízkym kontaktom s množstvom ľudí a dýchame spoločne ten istý, aj keď možno čiastočne filtrovaný vzduch. V cieli cesty sa ubytujeme v hromadnej ubytovni zvanej hotel, kde sa rovnako stretávame s množstvom ľudí. Rovnako pláže, rezorty a iné rekreačné zariadenia sú z hľadiska šírenia nákazy veľmi nebezpečné. Práve toto – masové zhromažďovanie ľudí je cestou k rýchlej nákaze. Nevieme totiž kto má aký zdravotný stav. Lepšie je stretávať minimum ľudí, prípadne mať k dispozícii svoj vyhradený priestor.

Cestovanie a trávenie dovolenky v karavane je však niečo diametrálne iné. Takúto dovolenku – výlet - si viem celkom predstaviť aj v tomto čase rýchlo sa šíriacej epidémie. V karavane cestujem sám ako v osobnom aute. Či už nocujem na parkovisku pre karavany, alebo v kempingu, prípadne v prírode, všade je minimum ľudí a určite mám svoj priestor ktorý je možné označiť ako bezpečný. Väčšinou mám svojich 50 až 120 m2 kde nikto cudzí, neznámy, nechodí.
 

Ak sa turista ubytuje v hoteli, rezorte či apartmáne, dopredu nevie koľko tam bude ľudí, kde a s koľkými ľuďmi sa bude stravovať, kto a v akej zdravotnej kondícii býval na izbe pred ním. V karavane je to vopred jasné. Ak sa vyberiem niekde a zistím že je to tam preľudnené presuniem sa inde. Mám svoj vlastný apartmán stále so sebou, počas cesty aj v jej cieli a mám svoju vlastnú posteľ aj kúpeľňu. Nič lepšie, bezpečnejšie a hygienickejšie si neviem ani predstaviť.

Vzhľadom na súčasný vývoj v Európe sa dá predpokladať že cestovanie do cudziny nebude tak skoro možné. Karavanom však môžeme objavovať aj nádherné miesta Slovenska, prípadne Českej republiky po otvorení hraníc, čo predpokladám že bude skorej ako s inými západnými štátmi.

Podľa môjho názoru bude rozvoj karavaningu plynule pokračovať v trende ktorý bol aj pred terajšou epidémiou , obľuba karavaningu bude naďalej stúpať a priaznivcov tohto typu trávenia voľného času bude pribúdať.

Teším sa na stretnutia už čoskoro v krásnych kútoch Slovenska.
 

Peter Koždoň

 

späť na všetky novinky
KARAVAN.SK
KARAVAN.sk s.r.o.
Seredská 247/4012
917 05 Trnava – Modranka
Slovenská republika