Tankovanie LPG v Európe

Pre tankovanie LPG na čerpacej stanici je potrebné mať k dispozícii správny nástavec - redukciu - bez ktorej nie je možné natankovať. Existujú štyri (4) nástavce, pokiaľ ich máte nie je čo riešiť. aby ste sa ľahšie zorientovali ktorý nástavec použiť v ktorej krajine, uvádzame nižšie prehľadnú tabuľku v ktorej si ľahko nájdete nástavec ktorý potrebujete.

Nástavec ACME

Štáty: Belgicko, čiastočne Švajčiarsko (je tam aj DISH), Nemecko, Irsko, Luxemburgsko.

Nástavec BAYONET

Štáty: Anglicko, Nórsko, Holandsko, čiastočne Španielsko (je tam aj EURO).

Nástavec DISH

Štáty: Bosna a Hercegovina, Bulharsko, čiastočne Švajčiarsko (je tam aj aACME), Česká republika, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Chorvátsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Švédsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko.

Nástavec EURO

Štáty: čiastočne Španielsko (je tam aj BAYONET), čiastočne Portugalsko (je tam aj DISH).

 

Ak sú pre niektorý štát uvedené 2 nástavce, treba ich mať k dispozícii oba, nakoľko nevieme vopred ktorý bude pri tankovaní LPG potrebný.

Ešte pár slov k tankovaniu. Všade v Európe, myslím dokonca že aj na svete, si musíte LPG natankovať sami, v Nórsku som dokonca tankoval LPG aj na bezobslužnej čerpacej stanici. Na Slovensku to však neplatí a mala by Vám natankovať obsluha, aj keď aj tu vám často povedia aby ste si natankovali sami, čo je samozrejme pozitívum, netreba čakať na obsluhu. Ak to ide všade v Európe, doposiaľ som nepochopil prečo by to nemalo ísť aj na Slovensku. Myslím, že podobne ako na Slovensku je to aj v Česku, prípadne v celej V4 - to ale neviem iste.

 

späť na všetky novinky
KARAVAN.SK
KARAVAN.sk s.r.o.
Seredská 247/4012
917 05 Trnava – Modranka
Slovenská republika