CESTOVANIE   

NAŠE CESTY

Cinque Terre

Cinque Terre je súčasťou talianskej riviéry na severozápade Talianska a zahŕňa celkom 5 dedín: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore. Všetkých 5 dedín sa vyznačuje veľmi natesno postavenými domami v roklinách (úžinách) ústiacich priamo do mora. Prístup po ceste je viacmenej komplikovaný, obytným autom vo väčšine úplne nemožný. Všetky dediny sú spojené železničnou traťou, ktorá vedie čiastočne v tuneloch. Ako dopravu je však možné použiť loď, ktorá premáva tiež do všetkých dedín. Prejdenie každej dedinky je veľmi romantické a krásne. Od roku 1997 je Cinque Terre súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Cinque Terre

Trochu horšie je to s kempami a státím vôbec, nakoľko všetky dedinky sú tak malé, že na to jednoducho nie je miesto. Jediná dedinka Monterosso ma pri pobreží veľké parkovisko, kde je časť vyhradená pre obytné autá. Pokiaľ sa však rozhodnete ísť do Monterossa obytným autom, dobre to zvážte, musíte byť skutočne dobrý šofér a svoje auto dôkladne poznať.

Pred cestou sme rozmýšľali kde si vyberieme kemp, teda kde bude naše “táborisko” z ktorého budeme robiť výlety. Už z preštudovania miestnej lokality bolo jasné, že priamo v lokalite Cinque Terre nemáme šancu. Nakoniec sme sa rozhodli pre malé mestečko Levanto (vzdialené od diaľnice 13 km), konkrétne pre kemping Albero D’Oro (http://www.campingalberodoro.com). Je to malý kemping, skôr by som ho charakterizoval ako dobre vybavený stellplatz. Miesta sú pre obytné autá do 8 metrov, radšej menej, má však hneď pri vchode miesto pre väčšie auto (možno aj pre 2), ktoré bolo na naše šťastie voľné. Pred kempom je pomerne veľké parkovisko, kde sa dá tiež pripojiť na elektrinu a využívať služby kempu (sprchy, WC, bufet, …). Na toto parkovisko vojdú aj veľké obytné autá. Z Levanta premáva vlak aj loď do všetkých dedín Cinque Terre, je tam pekná pláž a tiež rôzne obchody a supermarket.

Do Riomaggiore je možné prísť aj obytným autom z mesta La Spezia, dostanete sa však iba na parkovisko nad dedinku a ďalej treba ísť pár kilometrov pešo. Možno z parkoviska ide aj nejaký autobus (minibus), ktorý sme videli, ale nijako sme to ďalej neskúmali, nakoľko to podľa nás nie je dobré riešenie.

Po prehliadke všetkých dediniek v Cinque Terre sme navštívili aj prístav Portovenere a na opačnej strane prístav Portofino. Stojí to za návštevu a vrele ju odporúčame.

 

Fotogaléria

Cinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque TerreCinque Terre
KARAVAN.SK
KARAVAN.sk s.r.o.
Seredská 247/4012
917 05 Trnava – Modranka
Slovenská republika