CESTOVANIE   

NAŠE CESTY

Cestujeme do Austrálie

Obytné auto je našim spoločníkom na cestách už dlhý čas. Prešli sme celú Európu od úplného juhu až po ďaleký sever, na africkom kontinente Maroko, USA, aj Island. Ako ďalšiu veľkú cestu sme si vytipovali kontinent na druhej strane zemegule, Austráliu. Týmto rozhodnutím sa začali prípravy počnúc výberom leteckej prepravy, cez nájdenie vhodného obytného auta až po vytýčenie trasy. Aj keď je o Austrálii dostupné veľké množstvo informácii, priamo pre karavanistov sme nenašli nič, prípadne nič na čo by sa dalo spoľahnúť.

Cestujeme do Austrálie

Týmto príspevom chcem poskytnúť záujemcom o cestovanie karavanom po Austrálii informácie o doprave, výbere vhodného karavanu, itinerára a rad ďalších užitočných informácií. Aj keď sú všetky informácie overené v praxi, môže sa stať, že niektorá nebude presná, najmä v oblasti leteckej prepravy, dopravných predpisov a cien. V žiadnom prípade nie je mojou snahou nahrádzať klasických cestovných sprievodcov popisujúcich jednotlivé mestá, atrakcie a turistické zaujímavosti. Žiaden sprievodca však neposkytuje potrebné informácie pre karavanistov a preto som sa rozhodol napísať tento príspevok.

Aj pre majiteľa obytného auta je úplne nemožné, ale predovšetkým určite neefektívne, prepravovať vlastné obytné auto do Austrálie. Lodný lístok a poistné za prepravu by prevýšilo poplatok za jeho prenájom. Zostáva teda jediná možnosť, prenajať si auto priamo v Austrálii. Tejto problematike venujeme dostatočnú pozornosť a každý si určite vyberie obytné auto podľa svojich predstáv.

Nakoľko je Austrália obrovský kontinent, sú miesta kde nemá význam jazdiť a naopak sú miesta, ktoré sú turisticky veľmi atraktívne a je potrebné ich vidieť. V popisoch aj itinerároch sme sa sústredili práve na tieto miesta. Každý kto použije náš itinerár určite uvidí to hlavné čo v Austrálii stojí za to vidieť.

Naše obydlie na ďalších 30 dní

 

Verím, že tento príspevok bude dobrým spoločníkom pre každého cestovateľa obytným autom po Austrálii. Itinerár je postavený tak, aby bolo možné niektoré úseky vynechať a vytvoriť si vlastnú trasu podľa časových možností. V každom prípade je potrebné počítať s tým, že vzdialenosti v Austrálii sú obrovské.

 

1. Pred cestou - plánovanie a príprava

Akékoľvek prípravy návštevy Austrálie musia začať výberom termínu. V každom prípade odporúčam termín vybrať tak, aby vám zostalo na cestovanie po krajine aspoň 25 dní. To je podľa môjho názoru nutné minimum. Ak má niekto možnosť zostať v Austrálii 40 dní, je to optimálne, ak viac, je to super.

 

1.1. Výber termínu - počasie

Austráliu, pre jej veľkosť, pokrýva viacej klimatických oblastí, od teplôt pod bodom mrazu v pohoriach južnej Austrálie až po extrémne vysoké teploty na severozápade kontinentu. Nakoľko chceme prejsť obytným autom veľkú časť Austrálie, je nutné vybrať termín, v ktorom to bude možné a čo najviac príjemné. Tiež je potrebné vyhnúť sa obdobiu cyklónov, ktoré sú tu každý rok. Obdobie cyklónov je od novembra do apríla, teda toto obdobie nebude pre nás zaujímavé. Vnútrozemie, suché púštne oblasti, sa vyznačujú dennými teplotami okolo 40 oC a súčasne nočným poklesom teplôt od 19 oC do 0 oC. Nakoľko po našej ceste navštívime rôzne miesta, nevyhneme sa ani cestám cez púštne oblasti vnútrozemia. Na juhovýchode krajiny v horách je v zimnom období od júna do septembra celkom obvyklé sneženie. V Austrálii je celkovo 6 sezónnych období, ktoré môžeme charakterizovať takto:

 • január - február: leto, obdobie dažďov, v tropickej zóne vlhko
 • marec: jeseň, koniec obdobia dažďov, v tropickej zóne vlhko
 • apríl - máj: jeseň, začiatok horúčav a sucha, v tropickej zóne sucho
 • jún - júl - august: chladno a sucho, v tropickej zóne sucho
 • september - október: jar, vlhké počasie, v tropickej zóne sucho
 • november - december: jar/leto, začiatok obdobia dažďov, , v tropickej zóne vlhko
Klimatická mapa Austrálie

 

Nakoľko obytným autom chceme prejsť veľké územie a budeme prechádzať rôznymi podnebnými a súčasne aj časovými pásmami, je správny výber termínu z hľadiska počasia dôležitý. Priaznivé počasie je dôležité nielen z hľadiska cestovania - presunov medzi jednotlivými destináciami, ale tiež z dôvodu možnosti návštev rôznych atrakcií a prírodných zaujímavostí. V období dažďov sú naviac zaplavené niektoré cesty vo vnútrozemí a bežným autom ich nie je možné prejsť. V tomto období sú zatvorené aj niektoré národné parky.

Vzhľadom na počasie v Austrálii je najvhodnejší termín pre cestovanie obytným autom obdobie od polovičky septembra do konca októbra, maximálne do polovice novembra

 

1.2. Víza

Pre cestu do Austrálie sú potrebné víza, preto je dobré vybaviť si ich ešte pred objednaním leteniek a obytného auta. Víza sa vybavujú veľmi jednoducho cez internet vyplnením a odoslaním formulára. Informáciu o udelení (neudelení) víz dostane žiadateľ e-mailom (VISA GRANT NOTICE).

Víza do Austrálie sa udeľujú na obdobie jedného roka od ich vydania na dobu nepretržitého pobytu do 3 mesiacov s neobmedzeným počtom vstupov.

O víza je možné požiadať prostredníctvom internetu na adrese http://www.border.gov.au/ a ako turista požiadajte o víza eVisitor (subclass 651). Celý proces požiadania je veľmi jednoduchý. Do žiadosti o víza je potrebné zadať číslo pasu, je teda dôležité aby bol pas v čase skutočnej cesty ešte platný aspoň 6 mesiacov! Nezabudnite si to skontrolovať.

Odoslanie žiadosti ešte neznamená jej schválenie. Nezabudnite si prosím kontrolovať e-mailovú schránku, kde obdržíte potvrdenie. Toto si vytlačte a zoberte so sebou.

 

1.3. Výber leteckej spoločnosti

Ako ďalší krok je nutné zabezpečenie prepravy do Austrálie. Z ľubovoľného kontinentu (miesta) je určite jediným vhodným spôsobom dopravy doprava letecká. Z väčšiny destinácií je prelet do Austrálie možný iba s  minimálne jedným prestupom. Nakoľko sa jedná o let trvajúci z Európy minimálne 20 hodín, je vhodné nájsť si leteckú spoločnosť, ktorá ponúka let iba s jedným prestupom. Let s dvoma prestupmi trvá o 10 až 20 hodín dlhšie. Čistý čas letu v závislosti na destinácii odletu trvá cez 20 hodín. Najlepšou cieľovou destináciou je Sydney, najmä z hľadiska požičania a vrátenia obytného auta a tiež počasia. V Sydney je v období september / október počasie približne rovnaké ako v Európe. V Sydney je časový posuv oproti strednej Európe v septembri 8 hodín a v októbri 9 hodín smerom dopredu. Smerom do vnútrozemia sa časové pásma menia. Príklady letov sú:

z Viedne je možné s jedným prestupom letieť leteckými spoločnosťami:

 • Quantas Airways - 22 až 24 hodín vrátane prestupu (prestup v Dubaji)
 • Emirates Airlines - 22 až 24 hodín vrátane prestupu (prestup v Dubaji)

 

z Prahy je možné s jedným prestupom letieť leteckými spoločnosťami:

 • Emirates Airlines - 22 až 39 hodín vrátane prestupu (prestup v Dubaji)
 • British Airways - 26 až 30 hodín vrátane prestupu (prestup v Londýne)
 • Korean Air - 26 až 42 hodín vrátane prestupu (prestup v Seoule)
 • Czech Airlines - 26 až 34 hodín vrátane prestupu (prestup v Seoule)

 

Podobne je možná preprava aj z ostatným medzinárodných letísk, pričom cesta trvá približne rovnako ako je uvedené vyššie. Cena spiatočnej letentky sa pohybuje od 1.500 € za ekonomickú triedu, 6.000 € za business triedu a výrazne násobne viacej za prvú triedu.

Pri výbere leteckej spoločnosti je dobré vopred zistiť aké lietadlo letí, najmä pre dlhý, približne 14 hodinový let do Sydney z miesta prestupu (medzipristátia). 14 hodín v lietadle je skutočne dlhý čas a je dobré ak letí lietadlo s väčším priestorom pre cestujúceho. Najviac miesta a tým aj najpohodlnejšie cestovanie poskytuje lietadlo Airbus A380-800.

 

1.4. Výber a požičanie obytného auta

Požičanie obytného auta nie je v Austrálii žiaden veľký problém. Rezerváciu je však potrebné urobiť včas. Hneď po zakúpení leteniek je vhodné rezervovať si obytné auto vybrané podľa vlastných predstáv. Pri rezervácii sa platí zvyčajne iba rezervačný poplatok a doplatok sa realizuje 1 mesiac pred prevzatím obytného auta. Tento princíp platí pre všetky spoločnosti.

Obytné auto si môžeme požičať od troch renomovaných spoločností, ktoré majú pobočky po celom území Austrálie, čo je naviac výhodné aj z dôvodu odstránenia prípadnej poruchy. 

Vybrať si môžete z týchto požičovní obytných áut:

http://www.britz.com/
http://www.maui-rentals.com/
http://www.mightycampers.com/

Na uvedených internetových stránkach je možný výber požadovaného obytného auta a jeho súčasné objednanie na požadovaný termín. Všetky značky sú preverené a osvedčené. Typ a veľkosť obytného auta si každý vyberie podľa svojich požiadaviek a predstáv. Pre názornosť uvediem niekoľko príkladov. Pre všetky požičovne platí usporiadanie obytného priestoru približne rovnaké.

Typické obytné auto pre 2 osoby
Typické obytné auto pre 4 osoby

 

Obytné auto je vybavené kúpeľňou s WC, chladničkou (väčšinou iba na 12V a 240V, nie na plyn), kuchynkou s 3-platničkovým varičom a dresom, plynovým bojlerom na ohrev vody, nádržou na vodu a odpadovú vodu v objeme od 70 l do 120 l, televízorom s DVD prehrávačom, odkladacími skrinkami a šuplíkmi, sedením v zadnej časti, ktoré je možné jednoducho prestavať na posteľ. Vo výbave je kompletný riad a posteľná bielizeň pre 2 osoby a tiež plynová fľaša, ktorú je možné po ceste vymeniť v každej pobočke požičovne v celej Austrálii. V prípade núdze je možné plynovú fľašu vymeniť na benzínovom čerpadle a v niektorých kempingoch poskytujú službu naplnenia plynovej fľaše.

Žiadne z uvedených modelov nemá vo výbave samostatné kúrenie obytnej nadstavby. Nakoľko sú vo vnútrozemí studené noci, je vhodné si za malý poplatok zapožičať elektrický ohrievač. Používať je ho však možné iba v kempoch.

Všetky obytné autá v Austrálii sú vybavené zabudovaným plynovým grilom, ktorý sa jednoducho vytiahne zo skrinky zvonku a je okamžite pripravený k použitiu.

Pobočky všetkých uvedených značiek požičovní sú v celej Austrálii a okrem výmeny plynových fliaš sú schopné odstrániť ľubovoľný problém.

Pobočky požičovní na celom území Austrálie

 

Všetky uvedené požičovne majú spoločné obchodné a servisné priestory.

Sydney 653 Gardeners Road, Mascot NSW, 2020
Brisbane 21 Industry Court, Eagle Farm, QLD 4009
Cairns 419 Sheridan Street Cairns, QLD, 4870
Darwin 17 Bombing Road, Winnellie, NT, 0820
Broome 10 Livingstone Street, Broome, Western Australia 6725
Perth 471 Great Eastern Hwy, Redcliffe, W.A, 6104
Alice Springs Cnr. Stuart Highway and Power Street, Alice Springs. Northern Territory, 0870
Adelaide 376 Sir Donald Bradman Drive, Brooklyn Park, SA, 5032
Melbourne Central West Business Park Building 2 / 9 Ashley Street Braybrook, VIC, 3019
Hobart 14 Long Street Hobart Airport, Cambridge, Tasmania 7170

 

Bezplatné telefónne číslo do všetkých pobočiek v celej Austrálii je: +800 200 80801.

 

1.5. Čo si nabaliť na cestu

V každom prípade uvažujte striedmo, nakoľko všetko čo si so sebou zoberiete, budete musieť nejako uložiť v obytnom aute. Taktiež nie sú vhodné veľké a pevné kufre, nakoľko ich nebudete mať kde uskladniť. My sme to napríklad riešili použitím starého kufra, ktorý sme v Austrálii zahodili a pred návratom sme si kúpili nový kufor. Nie každý však má k dispozícii starý kufor na vyhodenie. Na zbalenie vecí použite radšej veľkú cestovnú tašku, ktorá sa dá ľahko poskladať a uskladniť v obytnom aute počas cestovania.

Oblečenie si zoberte s ohľadom na ročné obdobie, teda letné. Z teplých vecí stačí jeden teplý sveter. Nakoľko všade po ceste nie je problém osobné veci vyprať, neberte si ich zbytočne veľa. V každom kempe je práčovňa s automatickými práčkami a sušičkami. Poplatok za vypranie je 4 AUD a za sušičku väčšinou 1 AUD (niekde tiež 4 AUD). Práčka aj sušička sú ale obrovské, takže si určite vyperiete všetko potrebné jedným praním a sušením.

Na obutie si zoberte šľapky a jedny pevné topánky, stačia dobré tenisky. Aj keď sú v Austrálii rôzne jedovaté hady a pavúky, nikdy sme inú obuv nepotrebovali. Skôr je dôležitejšie dávať si pozor kde šliapnete.

V Austrálii je napätie 240V - 50Hz, teda všetky prístroje určené pre Európu tam bez problémov fungujú. Je však dôležité zobrať zo sebou sieťový adaptér, nakoľko zásuvky sú pre naše prístroje nepoužiteľné. Adaptér je bežne k dostaniu v obchodnej sieti.

Sieťový adaptér pre Austráliu

 

Určite si zo sebou zoberte (nesmiete zabudnúť):
•    cestovný pas (uvedený vo vízach)
•    vodičský preukaz
•    medzinárodný vodičský preukaz - dôležité
•    víza (vybavené elektronicky)
•    kreditnú kartu (karty)
•    príručnú hotovosť Austrálskych dolárov
•    lieky, ktoré bežne beriete
•    mobilný telefón
•    fotoaparát, kameru s dostatočne veľkými pamäťovými kartami
•    notebook s WiFi pre prístup na internet
•    nabíjačky na fotoaparát, kameru, mobilný telefón, notebook
•    sieťový adaptér do zásuvky
•    slnečné okuliare
•    ľahké letné pohodlné oblečenie a jeden teplý sveter
•    šľapky (vhodné aj do vody) a pevnú obuv (stačia kvalitné tenisky)
•    pršiplášť (dáždnik nie je vhodný)
•    malý ruksak

Neberte so sebou žiadne potraviny, ani čerstvé ovocie. Tiež je zakázaný dovoz väčšieho množstva cigariet. Konkrétne podmienky si zistite vopred, aby ste pri vstupe do krajiny nemali problémy.

 

1.6. Internet

Určite je vhodné mať počas návštevy Austrálie k dispozícii pripojenie k internetu. Pre tento účel stačí, ak budete mať so sebou vhodný počítač s možnosťou WiFi pripojenia, prípadne mobilný telefón. Pred cestou nie je potrebné nič riešiť s domácim telekomunikačným operátorom ktorého ste klientom, všetko sa jednoducho a rýchlo vyrieši až v Austrálii. Vo veľkých mestách (Sydney, Melbourne, Adelaide a pod.) je často k dispozícii bezplatné WiFi pripojenie najmä v obchodných centrách a kaviarniach. Najvýhodnejšia je však kúpa WiFi modemu so SIM kartou priamo v Austrálii. Informácie o tomto modeme sú uvedené ďalej.

 

1.7. Plánovanie

S pomocou tohto príspevku si môžete svoju cestu naplánovať vopred. Nezabúdajte však, že cesta, preprava do Austrálie, je náročná a pred začiatkom cesty po krajine je potrebný oddych. Naplánujte si preto 2 dni odpočinku predtým, než vyrazíte na cestu. Počas týchto 2 dní je možnosť jednak na oddych a dobrý spánok a tiež na aspoň rýchle spoznanie zvyklostí austrálčanov v Sydney. Prvé dve noci v Austrálii preto strávte v hoteli.

Je úplne nevhodné, dokonca si myslím že nebezpečné, prevziať si obytné auto hneď po prílete a vyraziť na cestu. Požičovňa požaduje nahlásenie príletu (vrátane čísla letu) vopred, čo jej slúži na kontrolu, či si nechcete požičať obytné auto hneď po vystúpení z lietadla.

Podobne pred odletom si naplánujte aspoň trojdňový pobyt v Sydney, spoznáte metropolu Austrálie a pripravíte sa bez stresu na náročnú cestu domov.

 

2. Cesta a prílet do Austrálie

Po približne 24 hodinách cestovania pristanete na medzinárodnom letisku v Sydney zrejme patrične unavení. Nech bude lietadlo akokoľvek pohodlné, dlhá cesta bude určite náročná, najmä v ekonomickej triede. Každý si vyberie pre cestu svoju obľúbenú leteckú spoločnosť. My sme cestovali spoločnosťou Emirates, čo bolo pri hodnotení s odstupom času veľmi dobré rozhodnutie. Počas celého letu bol na palube výborný servis, jedlo bolo chutné a napodiv aj v ekonomickej triede mal každý k dispozícii jedálny lístok s možnosťou výberu z dvoch hlavných jedál a nerezový príbor. Najmä na dlhom, 14 hodinovom lete mali aj cestujúci v ekonomickej triede pomerne dostatok priestoru na svojich sedadlách. Pri tak dlhom lete je to mimoriadne dôležité.

Pred vstupom do Austrálie je potrebné vyplniť vstupný a pri odchode výstupný formulár. Vstupný formulár rozdá cestujúcim letuška pred pristátím a výstupný formulár je k dispozícii na letisku v informáciách v odletovej hale.

 

2.1. Kúpa modemu

Napriek dlhej a únavnej ceste venujte hneď po prílete ešte na letisku chvíľu času kúpe WiFi modemu pre pripojenie k internetu. Odporúčam využiť túto možnosť, nakoľko nebudete musieť neskôr hľadať pobočku telekomunikačného operátora niekde v meste. Kúpa a aktivácia trvá pár minút.

Pokiaľ chcete mať k dispozícii internet kdekoľvek počas cesty, s podmienkou dostupnosti telefónneho signálu, je najvýhodnejšia kúpa Vodafone Pocket WiFi® 3G Starter Pack za cenu 39 AUD vrátane 3 GB dát s expiráciou 30 dní (september/október 2015). Tento objem dát celkom postačuje na expiračné obdobie a po našich testoch funguje úplne spoľahlivo. Zariadenie Pocket WiFi® 3G si môžete kúpiť priamo na letisku v Sydney s stánku Vodafone, kde vám ho hneď aj aktivujú. 

K dispozícii je aj variant 4G internetu, kde je síce rýchlejší prenos, ale signál 4G je dostupný mimo veľkých miest iba obmedzene.

Samozrejme v opustených oblastiach, najmä vo vnútrozemí nie je telefónny signál dostupný, nebude tam teda fungovať ani internet. Z hľadiska dostupnosti telefónneho signálu treba počítať s tým, že často budete v oblastiach bez akéhokoľvek pokrytia telefónnym signálom.

Popisované zariadenie bolo k dispozícii v septembri 2015, nemusí byť teda k dispozícii v neskorších obdobiach. Napriek tomu bude mobilný operátor Vodafone ponúkať aj neskôr výhodné zariadenie pre mobilné pripojenie k internetu za zrejme ešte výhodnejšiu cenu.

Pokiaľ vlastníte mobilný telefón ktorý umožňuje zdieľanie internetu, stačí si kúpiť dátovú SIM kartu. Toto má však podľa môjho názoru nevýhodu, nakoľko vo svojom mobilnom telefóne nahradíte vlastnú kartu novou, miestnou. Nebudete teda dostupný na svojom telefónnom čísle. Z uvedeného dôvodu sa (podľa mňa) javí ako lepší variant kúpa uvedeného modemu, ku ktorému sa môžete prostredníctvom WiFi pripojiť ako notebookom, tak aj mobilným telefónom.

 

2.2. Miestna doprava

V Austrálii nie je okrem veľkých miest žiadna verejná doprava. V Sydney je však tento druh dopravy dobre vybudovaný. Okrem miestnej autobusovej dopravy je k dispozícii metro a v niektorých štvrtiach aj električka. Cestovné lístky na verejnú dopravu sú drahé, preto je výhodná kúpa časového lístka na všetky druhy dopravy. Je to výhodné najmä pre Sydney, kde sa okrem metra môže využívať aj električka, prímestský vlak a lodná doprava.

 

3. Jazda

V Austrálii sa jazdí, podobne ako v Anglicku, vľavo. Myslím, že po pár kilometroch si na to každý zvykne. Asi najzložitejšie sú prvé kilometre po prevzatí obytného auta v požičovni, nakoľko hneď z dvora požičovne vyrazíte do plnej veľkomestskej premávky v Sydney. 

Jazdí sa kľudne, bez arogancie, nikto sa nikde netlačí, takže sa to dá zvládnuť v pohode. 

Pri požičaní obytného auta si určite požičajte aj navigáciu, ktorú si jednoducho prepnete aj do slovenčiny (alebo češtiny). Určite to oceníte vo veľkých mestách.

Pri ceste vo vnútrozemí vždy keď je to možné dotankujte si pohonné hmoty na maximum. Ľahko sa môže stať, že najbližšia čerpacia stanica PHM bude aj 900 km.

Počas cestovania po Austrálii je najdôležitejšie mať v obytnom aute dostatok pitnej vody, pri ceste vo vnútrozemí je to absolútna nutnosť - pôjdete aj niekoľko stoviek (často cez tisíc) kilometrov bez možnosti niečo si dokúpiť!

 

4. Itinerár

Určite si každý zostaví svoj cestovný plán. My sme išli podľa nižšie uvedeného itinerára a myslím, že sme videli všetko čo je dôležité v Austrálii vidieť. Schválne nepíšem čas ani pre prejdenie trás, ani pre zdržanie sa na jednotlivých miestach. Záleží to na časových možnostiach každého cestovateľa. 

Sydney - Gold Coast 857 km krásna cesta po pobreží s množstvom pláži. Pozor na kúpanie! Pokiaľ to nie je výslovne dovolené, pre vlastnú bezpečnosť sa nekúpte. Určite navštívte stredisko Surfer Paradise, stojí to za to.
Gold Coast - Airlie Beach 1276 km Airlie Beach je krásne pobrežné malebné mestečko s nádhernou plážou. Za probližne 400 AUD si  môžete kúpiť let helikoptérou nad priľahlými ostrovmi.
Airlie Beach - Cairns 642 km V Cairns sa určite zdržíte aspoň 4 dni. Okrem toho že je to pekné mestečko s krásnou promenádou, je možné odtiaľ podnikať rôzne výlety. Nikto nesmie vynechať výlet loďou na veľký bariérový útes, kde je možné šnorchlovanie medzi korálmi. Neďaleko je tiež Kuranda a Biboohra, kde je výrobňa vína z manga. Pre ubytovanie odporúčame kemping Caravilla.
Cairns - Kuranda 29 km Výlet z Cairns. Návšteva Kuranda Koala Gardens a Rainforestation Nature Park. Odtiaľto môžeme pokračovať do Biboohry.
Kuranda - Biboohra 48 km Návštava výrobne vína z manga. Možnosť kúpy mangového vína. 
Biboohra - Port Douglas 117 km Mestečko s plážami na bezpečné kúpanie (žiadne žraloky ani krokodíly a jedovaté medúzy).
Port Douglas - Cairns 72 km Návrat do Cairns.
Cairns 0 km Výlet na Great Barrier Reef loďou so spoločnosťou Great Adventures. Po ceste zastávka na ostrove Green Island, kde je možné zakúpiť prechádzku po dne v hĺbke 5 m v špeciálnych skafandroch - veľmi pekný zážitok. Ma ostrove Green Island je iba hodina času, výlet si kúpte ešte na lodi počas plavby.
Cairns - Jaribu 2785 km Cesta minimálne na tri (3) dni, radšej na štyri. Vyberte si cestu cez Townville a Mount Isa. Nocovanie podľa vlastného výberu vo vnútrozemí. Pozor na pavúky a hady. Určite si nakúpte zásoby vody (pitnej) aj jedla. Vodu radšej na 5 dní. Nikde po ceste nebude k dispozícii telefónny signál.
Jaribu - Alice Springs 1490 km Cesta minimálne na dva (2) dni.
Alice Springs - Yulara  (Urulu) 518 km Cesta k legendárnej sklade Uluru.
Yulara - Kata Tjuta 51 km Podobná skala ako Uluru, ale už sa rozpadla.
Kata Tjuta - Kings Canyon 443 km Zaujímavý kaňón.
Kings Canyon - Coober Pedy 775 km Opálové bane, možnosť výhodnej kúpy opálových šperkov.
Coober Pedy - Port Augusta 550 km Po ceste soľné jazerá, väčšinou vyschnuté.
Port Augusta - Wallaroo 221 km Pekné pláže, ak bude dobré počasie, dá sa kúpať. Veľmi pekné, luxusné letovisko.
Wallaroo - Adelaide 169 km Krásne mesto, je tam čo pozerať. Z mestského kempingu sa dá prísť za chvíľu pešo až do centra. 
Adelaide - Victor Harbour 196 km Pekné mestečko, najstaršia funkčná konská železnica na svete. 
Victor Harbour - Twelve Apostles 793 km Cesta po Great Ocean Road ku 12-tim apoštolom. 
Twelve Apostles - Melbourne 294 km Melbourn je pekné veľkomesto. 
Melbourne - Canberra 686 km Hlavné mesto Austrálie, nie je tam nič extra, môžete ho prípadne vynechať. Je však vhodnou zastávkou serom do Sydney.
Canberra - Katoomba 385 km Katoomba je obec v pohorí Blue Mountain. Je možné navštíviť dažďový prales a ďalšie zaujímavosti.
Katoomba - Sydney 139 km Návrat do Sydney, vrátenie karavanu. Následne aspoň 2 - 3 dni pobyt v Sydney. Keď sa sem po mesiaci vrátite, už je tu začiatok leta. Určite je čo pozerať a navštíviť.

Celkom prejdená vzdialenosť: 12 266 km + približne 1000 km po mestách a kratších túrach.

 

Atrakcie a zaujímavosti, ktoré môžete navštíviť v jednotlivých destináciach určite najdete v turistických sprievodcoch a tiež na internete. Nemá význam aby som ich tu rozpisoval.

Sydney - budova operySydney - budova operySydneyBondi Beach v SydneyDvanásť apoštolovUluruUluruUluruGreat Barrier ReefGreat Barrier ReefGreat Barrier ReefGreat Barrier ReefGreat Barrier ReefGreat Barrier ReefGreat Barrier ReefGreat Barrier ReefGreat Barrier ReefA 380 - štartujeme v Sydney na cestu domovVnútrozemieCestný vlakLoď od Great AdventurePláž v Port DouglasKoalaPromenáda v Cairnskemping v CairnsVeža v SydneySydneyBlue MountainBlue MountainBlue MountainBlue MountainBlue MountainBlue MountainBlue MountainBlue MountainBlue MountainBlue MountainPo cesteCanberraCanberraCanberraCanberraMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneMelbourneDvanásť apoštolov - parkoviskoDvanásť apoštolovDvanásť apoštolovDvanásť apoštolovDvanásť apoštolovDvanásť apoštolovDvanásť apoštolovDvanásť apoštolovDvanásť apoštolovKonská železnicaKonská železnicaKonská železnicaAdelaideAdelaideAdelaideAdelaideAdelaideGrilovanie po cesteNiekde na cesteNiekde na cesteNiekde na cesteCoober PedyCoober PedyVstup do južnej AustrálieOchrana predku auta pred klokanmiKings kaňónNiekde na cesteNiekde na cesteUluruElektrická prípojka v kempeVečeraZápad slnka na cestePapagájeDrobček na parkoviskuNekonečno vo vnútrozemíCairnsCairnsAirlie BeachCairnsCairnsCairnsCairnsVýhľad z helikoptéry v okolí Airlie BeachVýhľad z helikoptéry v okolí Airlie BeachVýhľad z helikoptéry v okolí Airlie BeachV helikoptéreV helikoptérePo cestePo cestePo cesteSydney - operaSydney - operaSydney - operaSydney - operaSydney - Bondi BeachSydneySydney - mostSydney - operaSydney - mostSydney - vežaSydney - veža

 

KARAVAN.SK

TRNAVA

KARAVAN.sk s.r.o.
Seredská 247/4012
917 05 Trnava – Modranka
Slovenská republika


KOŠICE

Haniska 483
04457 Košice - okolie
Slovenská republika